Jdi na obsah Jdi na menu
 


          Bobby Charlton - Ředitel klubu:

Bobby Charlton je bezesporu jeden z nejslavnějších hráčů všech dob. Charlton měl ohromnou rychlost a tvrdou střelu. Rodina Charltonů měla fotbal v krvi. Tři z jeho strýců hráli fotbal za Leeds United a matčin bratranec býl legenda Newcastle United. V roce 1953 přestoupil do Manchesteru Jackie Milburn a bylo mu pouhých 17 let. Byl také jeden z málo co přežili havárii ledatdla v Mnichově. Bobby Charlton byl hlavně útoční,který střílel mnoho gólů. Bobby v reprezentaci vstřelil v 106 zápasech 49 branek. Měl schopnost obejít velký poče hráčů, měl tvrdou sřelu, byl velice dobrý ve vzduchu a hrál velice dobře tělem.V roce 1958 hrál jako střední útočník. V roce 1960 ho Sir Matt Busby přesunul na levého útočníka a zde se nejvíce proslavil. Charlton dal v lize za Manchester v 606 zápasech 199 gólů a tím výrazně pomohl Manchesteru k prvenství v 1. divizi v letech 1957, 1965, 1967. Pomohl také k zisku FA Cupu v roce 1963 a k získání evropského poháru v roce 1968. Charlton dal dva góly proti Benfice ve finále evropského poháru. Velká pohroma v Mnichově a smrt jeho mnoha kamarádů Bobbyho ovlivnila hodně.V roce 1966 dostal hráčské ocenění PFA. V roce 1973 ukončil kariéru. V roce 1984 se stal ředitelem Manchesteru United. V roce 1994 dostal ocenění "Sira". Bobby je na celém světě považován za nejlepšího anglického sportovce všech dob.

          Joel Glazer - Ředitel klubu:

Joel Glazer je součástí rodiny Glazerových, která vlastní firmu First Allied Corporation, tým amerického fotbalu Tampa Bay Buccaneers a vlastní také anglický fotbalový klub Manchester United, nejbohatší fotbalový klub na světě. Rodina má sídlo na Floridě ve Spojených Státech. Joel Glazer získal titul v mezivědních studiích z American University ve Washingtonu v roce 1989. Joel Glazer je také členem vedení Manchesteru United, konkrétně ředitelem klubu, kde ho dosadil jeho otec Malcolm Glazer. 30. června 2005 se musel spolu se svými bratry Avramem a Bryanem zabarikádovat uvnitř Old Trafford kvůli fanouškům United, kteří protestovali kolem stadionu. Glazerovy nakonec musela odvést policejní dodávka. Joel je ženatý, má manželku Angelu.

           Bryan Glazer - Ředitel klubu:

Bryan Glazer je součástí rodiny Glazerových, která vlastní firmu First Allied Corporation, tým amerického fotbalu Tampa Bay Buccaneers a vlastní také anglický fotbalový klub Manchester United, nejbohatší fotbalový klub na světě. Rodina má sídlo na Floridě ve Spojených Státech. Bryan Glazer získal bakalářský titul z American University ve Washingtonu. Uspěl ve vysílacích komunikacích. V roce 1989 získal titul Juris Doctor, když na Whittier College (jižní Kalifornie) vystudoval práva. Bryan Glazer je momentálně členem vedení Manchesteru United, konkrétně ředitelem klubu. Do této funkce ho dosadil jeho otec, vlastník klubu, Malcolm Glazer.

             Avram Glazer - Ředitel klubu:

Avram Glazer je součástí rodiny Glazerových, která vlastní firmu First Allied Corporation, tým amerického fotbalu Tampa Bay Buccaneers a vlastní také anglický fotbalový klub Manchester United, nejbohatší fotbalový klub na světě. Rodina má sídlo na Floridě ve Spojených Státech. Avram Glazer je momentálně členem vedení Manchesteru United, konkrétně ředitelem klubu, kde ho dosadil jeho otec Malcolm Glazer. Avram Glazer je také hlavním výkonným úředníkem firmy Zapata Corporation.

             Malcolm Glazer - Majitel klubu:

S majetkem téměř 1,1 miliardy dolarů (600 miliónů liber) se stal 244. nejbohatším Američanem. Jeho snaha získat ještě větší množství peněž by mohlo znamenat zničení Manchesteru United. Glazer pocházel z litevské židovské rodiny, která emigrovala do USA. V roce 1943 zdědil po otci firmu a po řadě investicí z ní vybudoval obchodní impérium. V roce 1984 neúspěšně investoval 7.6 miliard dolarů ke koupi zkrachovalé železniční společnosti Cortail a také neuspěl s převzetím firmy Formica navrhující kuchyně a motocyklovým výrobcem Harley-Davidson. Když Harley obvinila Glazera, soudce v soudním slyšení ho nazval "hadem v ovčím oblečení". Jeho reputace dobře potvrdila, jak nemilosrdný a penězi posedlý je. Přestože má stovky miliónů v bance, požadoval po své sestře pozůstatek po matčině smrti 1 miliardu dolarů. V roce 1995 koupil za 192 miliónů dolarů baseballový tým Man City a Tampa Bay Buccaneers. Po následujících sedmi neúspěšných letech, během kterých Glazer hrozil odchodem do jiného týmu, pokud mu vedení Tampy nepostaví nový stadión. Konečně, v roce 2002 koupil špičkového trenéra Jona Gurdena a risk mu později vyšel; Buccaneers v lednu 2003 počtvrté vyhráli Superbowl. Glazer se poté pokoušel koupit další baseballový tým LA Dodgers. Bohužel také neuspěl a přesunul svoji pozornost přes Atlantik. V březnu 2003 Glazer poprvé zainvestoval do Manchesteru 9 miliónů liber a v říjnu již vlastnil 28% akcií klubu. V květnu roku 2005 mu klubový podílníci John Magnier a JP McManus prodali své akcie a Američan tak bleskovou rychlostí převal klub. Tři z jeho šesti synů (Joel, Avram a Bryan) zastávají funkci ředitele klubu. Malcolm Glazer, majitel Manchesteru United, nikdy nebude tím pravým, kdo zde usedl. Ale jeho americké, šílené, zadlužené a mravné plány tu jsou na předvídatelnou budoucnost. A co se týče budoucnosti, jedno je jisté. Fanouškové United budou muset více otevřít své peněženky.

           Mike Phelan - Trenér prvního týmu:

Mike Phelan se narodil 24. září 1962 v Nelsonu v Anglii. Svojí fotbalovou kariéru začal v Burnley, do kterého přišel v červenci roku 1979. O dva roky později v klubu podepsal profesionální smlouvu. Svůj první zápas v lize odehrál v lednu roku 1981 v zápase proti Chesterfieldu. Za Burnley odehrál celkem 168 utkání a 30. května 1985 přestoupil do Norwiche City. Phelan byl všestranný hráč, který dokázal hrát stejně dobře v obraně, jak v záloze. Také díky jemu Norwich v sezóně 1985/86 nesestoupil. Když z Norwiche do Manchesteru United odešel Steve Bruce, stal se Phelan kapitánem Norwiche. V sezóně 1988/1989 dovedl klub ke skvělému čtvrtému místu v Division One a k semifinále FA Cupu. Byl povolán také do národního týmu Anglie, ale kvůli zranění nakonec do zápasů s Chile a Skotskem nezasáhl. Poté následoval Steve Bruce a za 750,000 liber přestoupil do Manchesteru United. V první sezóně na Old Trafford získal s klubem FA Cup a odehrál první zápas za anglickou reprezentaci v zápase proti Itálii. V roce 1991 získal s klubem Pohár Vítězů Pohárů, v roce 1992 ligový pohár a v roce 1993 vyhrál s United Premier League. V roce 1994 pak přestoupil do West Bromwiche Albion. V prosinci roku 1995 se vrátil do Norwiche jako asistent manažera Garyho Megsona a zároveň také trénoval rezervu Norwiche. Když byl Megson vyhozen a podepsal s Blackpoolem, šel s ním do Blackpoolu i Phelan. Spolu s Megsonem tak spolupracoval i v Stockport County. Megson byl ze Stockportu vyhozen 25. června 1999. Phelan šel po chvílí také. V roce 2001 Mike Phelan zamířil do Manchesteru United, kde dělá trenéra prvního mužstva. V sezóně 2003/2004 byl dokonce asistentem Alexe Fergusona.

  Brian McClair - Ředitel klubu pro mládež:

Brian McClair hrál za Manchester United jedenáct let. Narodil se ve skotském Airdrie v roce 1963. Jeho kariéra začala v Aston Ville, kde byl pouze jako učeň a po dvanácti měsících byl přesunut do Motherwell v srpnu 1981. Tam kombinoval školu s fotbalem. V létě roku 1987 si ho všiml Alex Ferguson a přetáhl ho na Old Trafford za 850.000 liber. Brian byl velice dobrý útočný přínos po nepodařeném angažmá útočníka Garyho Birtlese. A tak Brian získal podporu všech fandů. V první sezóně na Old Trafford dal 24 branek.A byl první co dal přes dvacet branek od doby kdy hrál George Best. Velkou sílu tvořili v útoku spolu s Markem Hughsem kolem roku 1990. S Manchesterem vyhrál dvakrát FA Cup, čtyřikrát ligu, jednou pohár vítězů pohárů a jednou ligový pohár.Dal také gól ve finále FA Cupu proti Chelsea, kdy Manchester vyhrál 4:0. Zúčastnil se za skotskou reprezentaci i evropského šampionátu ve Švédsku v roce 1992. Po příchodu Cantony spolu hráli často v útoku. Po příchodu Andyho Cole už McClair tolik nehrál a v roce 1998 odešel. Pak hrál ve svém rodném městě Motherwell, ale znovu se vrátil zpátky do Anglie do Blackburnu. V roce 2001se McClair vrátil zpět na Old Trafford, jako vedoucí mužstva rezervy Manchesteru. V roce 2003 trénoval mužstvo Manchesteru United do 19-ti let, které vyhrálo FA Youth Cup. Od sezóny 2005/2006 vede mládežnický tým United do 18 let a je ředitelem klubu pro mládež.

        Martin Edwards - Ředitel exekutivy:

Martin Edwards se narodil 24. července 1945 v Adlingtonu, Cheshire. Ve 13-ti letech neudělal zkoušky na Stowe School, kde chtěli, aby šel, jeho rodiče. Místo toho šel na Cokethorpe. Z Cokethorpe odešel v 18-ti letech. V březnu roku 1970 byl zvolen do vedení Manchesteru United a v březnu roku 1980 se stal předsedou Manchesteru United, když jeho otec Louis zemřel. Když Fotbalová asociace rozhodla, že fotbalové kluby můžou mít jednoho placeného ředitele, stal se Martin Edwards šéfem exekutivy a ročně pobíral plat 30,000 liber. Před tím, než vstoupil do Manchesteru, se nikdy moc o fotbal nezajímal. Dával přednost rugby, které hrával každé sobotní odpoledne, dokud si nepřivodil zranění. Manchester United chtěl v roce 1984 prodat podnikateli Robertu Maxwellovi a v roce 1988 dalšímu miliardáři Michaelu Knightonovi. Prodej klubu Knightonovi ale nevyšel, protože nebyl schopen zvednout akcie, které musel zaplatit za klub poté, co dostal přístup ke klubovým knihám. Knighton alespoň dostal místo ve vedení a určité zdroje tvrdily, že toto místo dostal jen proto, aby udržel v tajemství to, co viděl ve finančních knihách klubu. Ostatní ředitelé byli na Edwardse naštvaní, že se klub pokoušel na burze prodat. To zvýšilo významné fondy, ale toto všechno bylo splaceno jako dividendy v roce 1999 a to stojí Manchester několik miliónů liber každou sezónu. To ale nemělo stabilizační efekt. V roce 1998 se klub opět pokoušel prodat, tentokrát Rupertu Murdochovi za 85 miliónů liber a o rok později za 120 miliónů liber. Vypadalo to, že chce získat peníze a utéct. Finanční situace se ale rapidně změnila, když svěřenci Alexe Fergusona začali vyhrávat tituly v Premier League. V létě roku 2002 Edwards rezignoval na funkci výkonného ředitele klubu kvůli zprávám, že během obchodní cesty ve Švýcarsku se měl setkat s prostitutkou. Nahradil jej Peter Kenyon. Momentálně Edwards zastává funkci ředitele exekutivy a reprezentuje United na jednáních Premier League a UEFA.

           David Gill - Výkonný ředitel:

David Gill se narodil 11. prosince 1957 v Londýně. David byl kvalifikován jako autorizovaný účetní v Price Waterhouse v roce 1981 a po dvou letech, které strávil v San Franciscu, odešel v roce 1986 z firmy a přešel do BOC group do finančního oddělení a v roce 1990 odešel do Avis Europe. V Avis Europe byl v srpnu roku 1992 zodpovědný za pronájem živnosti GE Capital za jednu miliardu dolarů. V únoru roku 1997 přešel do Manchesteru United, kde začal pracovat jako finanční ředitel. Už předtím pracoval jako finanční ředitel v First Choice Holidays (třetí největší cestovní operátor na Britských Ostrovech). V srpnu roku 2000 povýšil na zástupce výkonného ředitele, po dobrých pracovních výkonech na postu finančního ředitele. V červenci roku 2001 byl jmenován finančním ředitelem Manchesteru United Nick Humby a David Gill opět povýšil, tentokrát na generálního ředitele, což mu dovolovalo soustředit se na zvládání a řízení každodenních operací týkající se obchodu (včetně sponzorství a marketingu, finančních služeb, konferencí a zásobování, věcí týkající se lístků a členství a skupinového vlastnictví). V září roku 2003 se David Gill stal výkonným ředitelem klubu poté, co Peter Kenyon odešel z Manchesteru United do Chelsea. David je ženatý a má tři děti.

       Carlos Queiros - Asistent manažera:

Rodák z Mozambique Carlos Queiroz nyní na Old Trafford zastává funkci asistenta Alexe Fergusona a je jeho čtvrtým asistentem během jeho působení na Old Trafford. V letech 1989 a 1991 trénoval portugalskou reprezentaci do 21 let. Queiroz je obdařený objevováním portugalských "zlatých generací" jako Louise Figa, Ruie Costu, Joaa Pinto a Jorge Costu. V roce 1993 převzal trenérský post v portugalské reprezentaci, ale jeho angažmá trvalo pouze rok. Poté trénoval ve Sportingu Lisabon, odkud v roce 1996 odešel do USA trénovat tým New York/Jersey MetroStars. V roce 1997 odešel za trénováním do Japonska, kde se usadil v týmu Nagoya Grampus Eight. Ani zde nevydržel dlouho a tak v roce 1999 převzal trenérský post reprezentace Spojených Arabských emirátů. Poté se vrátil zpět do své rodné Afriky, kde v letech 2000-2002 trénoval JAR. Poté se dostala Jižní Afrika přes kvalifikaci na MS, ale předtím, než začal šampionát,Queiroz rezignoval. V sezóně 2002/03 přišel Carlos do Manchesteru. Jeho taktická a výcviková znalost velice dobře pracovala vedle Alexe Fergusona,který byl bez asistenta, po odchodu Steve McClarena. V této sezóně Manchester vyhrál ligový titul. Spolupráce pracoval velice dobře, ačkoliv Real Madrid chtěl na postu trenéra vyměnit Vicentedela Bosqueho a nahradit ho Queirozem. Pro něj to byla příležitost trénovat hráče jako Figo,Zidane a Ronaldo. Trenérem Realu byl jmenován pouze týden poté, co na Santiago Bernabeu přestoupil David Beckham v červnu 2003. Nicméně jeho 10 měsíců v Madridu bylo pohromou. Real 5 utkání před koncem sezóny ztratil vedení a titul musel přenechat Valencii. Bílý balet skončil až třetí a v této sezóně nevyhrál ani jednu trofej. Queiroz si prošel ostrou kritikou od španělských médií a fanoušků. V květnu roku 2004 z Bernabeu odešel. 1.července 2004 se Queiroz vrátil zpět do role asistenta United a podepsal zde smlouvu na 3 roky. Queiroz je odpovědný za organizaci hráčů na tréninku. Ve skutečnosti, Queiroz převezme trénink a pracuje na taktice pro příští zápas.Už se objevily zprávy,že někteří hráči nejsou spokojeni s tréninkovými metodami Queiroze. Queiroz řekl: "kritika je pro mě inspirací. Pozice trenéra je přijmout a respektovat kritiku, bez ohledu na to,jaká je. Všichni profesionálové tohle musí akceptovat. Konečným cílem je dobře bránit a nedostávat branky. Když je nutné bránit v 10 hráčích, tak to musíme udělat. Utkání,ve kterých vstřelíte 3,4 nebo 5 branek často nepřicházejí ". Queiroz dále poukazuje na to, že Manchester v minulé sezóně vystřelil na bránu víc,než kterýkoli jiný klub z PL. Fergie byl v minulosti známý,kvůli jeho pozoruhodné pozornosti na detaily a pracné přípravě na zápasy, ale po příchodu Queiroze se přenesla část zodpovědnosti na něj. Ferguson i řekl, že by byl rád,kdyby jeho nástupcem na Old Trafford byl právě Queiroz. Či s tím budou souhlasit Glazerovi, to je otázka jiná.

               Alex Ferguson - Manažer:

Alex Ferguson (celým jménem Alexander Chapman Ferguson) se narodil v Govanu, Glasgow 31. prosince 1941. Svojí fotbalovou kariéru začal v roce 1958 ve skotském klubu Queen's Park. Poté působil ještě v klubech St. Johnstone, Dunfermline, Rangers, Falkirk a Aberdeen. V roce 1974 se stal manažerem East Sterlingshire, potom trénoval St Mirren a nakonec Aberdeen, s kterým vyhrál Pohár Vítězů Pohárů. Poté dokonce vedl skotskou reprezentaci, kterou v roce 1986 přivedl na mistrovství světa v Mexiku. Do Manchesteru United přišel jako manažer 6. listopadu 1986, když ve funkci manažera United vystřídal Rona Atkinsona. Z prvních třinácti utkání po příchodu Fergusona Manchester vyhrál pouze tři utkání a šest zápasů prohrál. Manchester rovněž vypadl z Littlewoods Cupu, když jej porazil Southampton 4:1. Fergusonovi se tak vstup do nového klubu moc nepovedl. Klub z Old Trafford se propadl v Division One na sestupové příčky. Nakonec se Fergusonovi povedlo dotáhnout tým na konečné 11. místo v tabulce. Od této doby začal Ferguson praktikovat systém, že klíčové hráče týmu začal doplňovat mladými hráči, které Manchester vychoval a stále vychovává. V sezóně 1987/1988 Manchester skončil pod vedením skotského manažera na druhém místě, také díky novým posilám Viv Andersen, Steve Bruce a Brian McClair. Poté ale přišly opět neúspěchy - v sezóně 1988/1989 Manchester skončil až 11. a v sezóně 1989/1990 skončil dokonce až 13., a to navíc byl v prosinci na sestupových příčkách. Fanoušci klubu nebyly s Alexem Fergusonem spokojeni a chtěli jako rezignaci. Manchester v lize stále předváděl nepříliš uspokojivé výsledky, ale 17. května 1990 anglický klub získal FA Cup, když Manchester porazil v opakovaném utkání Crystal Palace 1:0. Pro Manchester to byla první trofej z posledních pěti letech a Ferguson si tak alespoň trochu udobřil fanoušky Red Devils. Od té doby už byl Manchester jenom silnější a silnější. V roce 1991 si Fergusonovi svěřenci zahráli ve finále Ligového poháru a ve finále Pohárů Vítězů Pohárů Manchester porazil Barcelonu 2:1. V sezóně 1991/1992 Manchester skončil v lize druhý, těsně za Leedsem United. V této sezóně získal Manchester alespoň Ligový pohár, když ve finále porazil Nottingham Forrest 1:0. Ferguson získal s týmem v této sezóně i Super Pohár, když United porazili Rudou Hvězdu Bělehrad 1:0. V sezóně 1992/1993 Manchester konečně získal titul v Premier League, když o něj bojoval s Aston Villou. Manchester čekal na titul 26 let. Alex Ferguson byl díky titulu z Premier League vyhlášen Manažerem roku. Tuto cenu vyhrál i následující rok, když Manchester opět triumfoval v Premier League. United v sezóně 1993/1994 získali i FA Cup a stali se tak teprve šestým týmem, kterému se podařilo získat "Double". Alex Ferguson se stal prvním manažerem, který získal titul v Anglii i ve Skotsku. Po Johanu Cruyffovy se stal druhým manažerem na světě, který získal Pohár Vítězů Pohárů s týmy z různých zemí. V roce 1995 Ferguson získal z Newcastelu Andyho Colea za 7 miliónů liber. 25. ledna téhož roku Eric Cantona v zápase mezi Manchesterem United a Crystal Palace zaútočil na fanouška Crystal Palace a byl vyloučen. Poté klubu kvůli disciplinárnímu trestu chyběl děvet měsíců. To se na klubu hodně projevilo a po pěti letech Manchester nezískal ani jednu trofej. Manchester v posledním zápase Premier League neuspěl na hřišti West Hamu a ve finále FA Cupu prohrál s Evertonem. Sezóna 1995/1996 už ale patřila opět Manchesteru. United opět získali "Double" - vyhráli Premier League i FA Cup. Důležitou roli v této sezóně hráli Eric Cantona, Mark Hughes, Andrei Kanchelskis a Paul Ince. Pět hráčům United základní sestavy bylo pod 21 let a byli produktem výchovného systému v Manchesteru. Ferguson získal opět cenu pro nejlepšího manažera. V létě roku 1996 Ferguson do týmu přivedl dva norské hráče - Ole Gunnara Solskjaera a Ronnyho Johnsena. V listopadu 1996 oslavil Alex Ferguson na lavičce United desetileté výročí a od Sira Matta Busbyho se stal nejdéle sloužícím manažerem v Premier League. Manchester získal v této sezóně opět titul v Premier League, bohužel v semifinále Evropského poháru prohrál s Borussi Dortmund. V sezóně 1998/1999 Ferguson získal s Manchesterem Trouble (FA Cup, Premier league a Ligu Mistrů) a tím se tak stal prvním pracujícím fotbalovým manažerem, který získal titul Sir. V následující sezóně 1999/2000 sice Fergusonův tým vypadl z Ligy Mistrů, kvůli porážce s Realem Madrid 3:2, ale získal svůj šestý titul v posledních osmi letech. Před druhým Arsenalem zvítězili o 18 bodů. Sir Alex se také stal prvním manažerem United, který nad hlavu zvedl Interkontinentální pohár, když Rudí ďáblové porazili díky brance Keana Palmeiras 1:0. Boss United se na konci sezóny 2000/2001 opět zapsal do historie United, když jeho svěřenci získali tři ligové tituly za sebou. O vítězi se prakticky rozhodlo už v lednu, kdy měl Manchester 15-bodový náskok. Sezónu dokončili s 10-bodovým náskokem na druhý Arsenal a mohli se tak opět radovat z ligového titulu. Bohužel se Manchesteru v Lize Mistrů nevedlo tak, jako v lize, a ve čtvrtfinále je vyřadil Bayern Mnichov. Na konci sezóny 2001/2002 skončili United na třetím místě a Alex Ferguson prodloužil svůj pobyt na Old Trafford na další tři roky. Ohromující byla forma Ruuda van Nistelrooye, který sezónu zakončil s 36 vstřelenými góly. Alex prvně váhal s koupením Holanďana, který byl rok předtím zraněný, ale nakonec ho za 19 miliónů koupil a nákup se vyplatil. Nehledě na porážku ve finále Worthington Cupu s Liverpoolem, zažili United skvělou sezónu. Přesně řečeno vyhráli osmý ligový titul v posledních jedenácti letech. V průběhu sezóny 2002/2003 byl jasným favoritem londýnský Arsenal, ale United díky devíti vítězstvím v posledních deseti utkáních předstihli Arsenal a sezónu zakončili na prvním místě. V této sezóně Manchester vypadl s Realem Madrid ve čtvrtfinále Ligy Mistrů díky super-hattricku Ronalda. Na konci sezóny 2003/2004 Alex Ferguson pomohl Manchesteru k zisku jedenáctého vítězství v FA Cupu. Ale jinak to byla pro Manchester sezóna plná zklamání. V Lize Mistrů vypadli na úkor FC Porto (pozdějších vítězů), v Premier League skončili až na třetím místě za Arsenalem a Chelsea a z ligového poháru je vyřadil West Bromwich. Bylo to hlavně způsobeno absencí Rio Ferdinanda, který si odpykával osmi-měsíční distanc za to, že vynechal dopingovou kontrolu. Nový hráči Eric Djemba-Djemba a José Kleberson Fergusona zklamali, ale přestup 19-letého Portugalce Cristiana Ronalda za 12.24 miliónů liber ze Sportingu Lisabon se klubu výrazně vyplatil. Fabien Barthez strávil ve francouzském týmu Olympique Marseille půlroční hostování, které se potom změnilo v přestup a jeho místo v bráně United nahradil americký brankář Tim Howard. Na začátku sezóny 2004/2005 koupil Manchester 19-letého anglického útočníka z Evertonu Wayne Rooneyho za počáteční cenu 20 miliónů liber a svými výkony na konci sezóny získal ocenění PFA Young Player of the Year. Alex Ferguson dále koupil do obranné řády Argentince Gabriela Heinzeho. V sezóně 2004/2005 Manchester nezískal jedinou trofej, velký vliv na to mělo zranění Ruuda van Nistelrooye, který promarodil téměř půlku sezóny. Tým skotského manažera skončil tak potřetí na třetím místě za poslední čtyři sezóny. United zklamali i ve finále FA Cupu, když na penalty prohráli s Arsenalem. Před začátkem sezóny 2005/2006 začal Alex Ferguson řešit problémy na postu brankáře a záložníka, když do týmu koupil holandského brankáře Edwina van Der Sara z Fulhamu a záložníka Park Ji-Sunga z PSV Eidhoven. Tahle sezóna je pro Fergieho velice významná, neboť je to jeho 35. sezóna ve funkci manažera a jeho 20. sezóna na Old Trafford. United se na začátku sezóny museli potýkat s řadou zraněními, když jim chyběli zkušení hráči jako Gary Neville, Gabriel Heinze či Roy Keane. Irský záložník ostře kritizoval výkony Ria Ferdinanda, Darrena Fletchera, Johna O´Shea a Alana Smitha. Navzdory kritice, United dokázali porazit v "Divadle snů" Chelsea. Ale bohužel tato legenda za nejistých okolností 18.listopadu z Manchesteru odešla. V této sezóně United nepostoupili ze základní skupiny Ligy Mistrů a v šesti utkáních pouze jednou dokázali zvítězit. Nedostali se ani do Poháru UEFA.
Neúspěch z minulé sezóny byl zapomenut hned v další sezóně kdy se United velmi dařilo. Už od prvního kola vedly a až do konce Premier League si vedení udržely. A stačilo málo a United nemuseli zůstat jen u vítězství v Premier League. Ale ve finále FA Cupu podlehly Chelsea a v Lize Mistrů vypadly v semifinále s pozdějším vítězem AC Milán. I tak byla sezóna úspěšná. A aby následující sezóna byla ještě lepší, tak United nakupovali. Z Bayernu získali anglického reprezentanta Hargreavese, z Porta 19-ti letého brazilského talenta a hvězdu Porta Andersona, ze Sportingu Lisabon dalšího talenta a vycházející hvězdu portugalského fotbalu Naniho a jako poslední do týmu přišel Carlos Tevez. Argentinská hvězda, která skoro nikdy nechybí v reprezentaci, si v Evropě zatím vyzkoušela jen průměrný West Ham. Ale teď se mu po přestupu do United otevírá svět do kořán a je jen na něm jak toho využije.
Když se na to podíváte z jiné stránky. Anderson a Nani. Jsou kvalitní hráči, ale nejsou moc slavní a ani se neuchází o místo v 50 hráčů nominovaných na zlatý míč. Ale pokud si vzpomenete na Ronalda, tak jistě víte, že ho skoro nikdo neznal. Přestoupil do United a během dvou sezón je jeden z nejlepších hráčů světa. Za to vše může vděčit jen Fergusonovi. A podle mě se z Naniho a Andersona vyklubou velmi kvalitní hráči, kteří pomůžou klubu vyhrávat a nadále růst. A za to vše zase budou moct vděčit Fergusonovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář