Jdi na obsah Jdi na menu
 


TOP 15 Evropských stadionů podle našeho mínění

1. 7. 2008


Představujeme Vám patnáct nejlepších stadionů v Evropě podle našeho mínění. Vybíral jsem podle mnoha hledisek. Aby stadion měl dostatečnou kapacitu, byl bezpečný, diváci se sem bez potíží dopravili, měli pohodlí a dobrý přehled na tribunách a aby samozřejmě vyhovoval i hráčům. Žádný není do puntíku dokonalý, ale rozhodně si užijete komfortu, jaký z českých stadionů neznáte. Sestavení žebříčku není podle nejslavnějších, proto se nedivte, že například Nou Camp naleznete až na jedenácté příčce. Článek mi trval kompletně vytvořit čtyři a půl hodiny, tak doufám, že se to odrazí na jeho kvalitě.

1. Wembley, Londýn
Kapacita: 90 000 míst

Národní stadión Anglie. Pýcha a skvost, domov fotbalu. Který jiný stadion se mohl umístit na první příčce, než tento fotbalový svatostánek. Stadion byl otevřen roku 1923 a zažil nejslavnější okamžiky britského sportu v minulém století, včetně vítězství ve finále mistrovství světa ve fotbale 30. června 1996, či olympiády v roce 1948, pouhé tři roky po konci světové války, v níž německá Luftwaffe značnou část Londýna pobořila. V roce 2000 byl stadion uzavřen a roku 2002 úplně zdemolován, neboť v plánu bylo vybudování nového stadionu, nejkomfortnějšího a vůbec jednoho z největších v Evropě. Počátkem března roku 2007 za zhruba 800 milionů Liber (přibližně 34 miliard korun) předala stadion firma Multiplex Anglickému fotbalovému svazu. Původně Wembley mělo zahájit provoz v srpnu roku 2005, ale po několika zdrženích ve výstavbě se nakonec Wembley otevření dočkalo 17. března 2007. Fotbal je nejdůležitější sport ze všech a staré Wembley bylo oprávněně považováno za domov fotbalu, a to nejen v této zemi. Proto můžeme předpokládat, že i nový stadion se této pozice ujme a bude považován za pýchu a domov světového fotbalu.

2. Emirates Stadium, Londýn

Kapacita: 61 000 míst

Arsenal ještě v sezoně 2005/06 musel domácí utkání hrát na stařičkém Highbury, jehož kapacita 38 000 míst a jeho technická vybavenost byla téměř ostudná. Už od 90. let minulého století začalo vedení Gunners spekulovat o novém stadionu. Vedení si nakonec nechalo vytvořit projekt stadionu, pro který získalo perfektní pozemek nedaleko Highbury. Vybudování stálo 430 milionů Liber (přibližně 13,4 miliard korun) a tyto finance se zdáli být konečnému výsledku skutečně výborně vynaloženy. Na severu Londýna tak vznikl supermoderní stadion s nejkvalitnějšími službami a skvělou technickou vybaveností. Stadion Arsenalu slouží od sezony 2006/07, kdy byl otevřen při rozlučce s legendou klubu, Denisem Bergkampem. Stadion se původně měl jmenovat stejně jako pozemky, kde sídlí – Ashburton Grove, nicméně společnost Emirates odkoupila práva a tak se stadion nyní jmenuje Emirates Stadium.

3. Allianz Arena, Mnichov

Kapacita: 66 000 míst

Mimo velmi známého a výborného Olympiastadionu pro 63 000 diváků v Mnichově naleznete také supermoderní stadion jmenující se Allianz Arena, který je bezkonkurenčně nejmodernějším v celé střední Evropě. Hostitelský stadion zahajovacího ceremoniálu mistrovství světa 2006 a úvodního utkání šampionátu mezi domácím Německem a Kostarikou se může pochlubit vskutku unikátním zevnějškem, který mu zaručuje jedinečné postavení mezi světovými stadiony. Za úplné tmy barvami zářící stadion uvidíte na kilometry daleko. Je postaven na obrovském parkovišti blízko dálnice a tak můžete bezproblémově dostat na své místo. Své domácí zápasy zde hraje Německý velkoklub Bayern Mnichov a Mnichov 1860, které také stadion rovným dílem financovaly. Stadion také slouží jako Národní. Své brány poprvé otevřel 30. května 2005 při bundessligovém utkání, ve kterém Bayern zdolal Borussii Mönchengladbach 3:0.

4. ArenA, Amsterdam

Kapacita: 51 500 míst

Skvost mezi sportovními arénami má jedinou vadu – trávník. Trpí nedostatkem světla, špatnou cirkulací a za dvanáct let, co Arena stojí, se tu více než 30krát měnil travnatý koberec! Jinak je ale stadion dokonalý. Má posuvnou střechu, která se za 25 minut zatáhne. Pro fanoušky je návštěva Areny zážitkem. Přímo pod stadionem vede šestiproudá dálnice. Projedete tudy a svůj vůz, pokud sem nepojedete metrem, odstavíte v podzemí, nebo na rozlehlých parkovištích kolem stadionu pro 12 tisíc aut. Bez potíží pak projdete po širokých můstcích ke stadionu, který v roce 1996 slavnostně otevřela princezna Beatrix. Jde o multifunkční stavbu, hraje zde Ajax, bývají tu koncerty, dokonce z požární rampy skáčou příznivci Bungee dumpingu, v mnoha sálech bývají kongresy. Stadion je součástí obchodního komplexu, jemuž dominují skeletové věžáky plné skla, kde sídlí banky a světové firmy. V Areně navštívíte muzeum Ajaxu a vyberete si z mnoha restaurací. Tribuny jsou strmé, ale prostorné, za oběma brankami visí obrovská plátna, takže fragmenty ze zápasu můžete sledovat jako v kině. Požitek kazí jen nepříjemně silný zápach doutníků, protože zde můžete kouřit.

5. AufSchalke, Gelsenkirchen

Kapacita: 60 300 míst

Jedno z trumfových es pořadatelů mistrovství světa 2006. Multifunkční aréna byla otevřena roku 2001, stála 367 milionů marek, přičemž 15 milionů marek věnovali sami fanoušci ve svých sbírkách. Je chloubou hornického města, kde hraje své zápasy Schalke 04. Stadion připomíná svým tvarem želví krunýř a je využitelný pro fotbal, velké koncerty i další akce. K otevření zazněla dokonce při nejrozsáhlejší operní produkci v Evropě zazněla Aida od Giuseppe Verdiho a árie z dalších oper. AufSchalke má snad vše: posuvný trávník, který lze během 6 hodin přesunout z hrací plochy mimo stadion, přepychové lóže, kapli mezi hráčskými kabinami, čtyři velkoplošné obrazovky visí pod střechou, kterou lze během 20 minut zakrýt.

6. Millenium, Cardiff

Kapacita: 72 500 míst

V husté zástavě Cardiffu stojí pýcha nejen Walesu, protože Millenium je jedním z nejmodernějších stadionů po celých britských ostrovech. Hrají se tu dokonce i finále Anglického poháru. Aréna vyrostla na místě zchátralého stadionu, který byl zbourán. Stavitelé otočili hrací plochu o 90 stupňů, tribuny mají sedm pater a díky eskalátorům se rychle dostanete na své místo. Když tu předloni hrála česká reprezentace, bylo Millenium ještě 20 minut před zahájením téměř prázdné a najednou se ze všech stran vynořily tisíce diváků. Stadion se zatahovací střechou, byl ze třetiny financován z výherní loterie, zbytek dodal ragbyový svat. Není divu, ragby je ve Walesu národním sportem a má i před fotbalem přednost, když se domlouvá rozpis utkání.

7. Santiago Bernabeu, Madrid

Kapacita: 74 870 míst

Stadion nese své jméno podle bývalého hráče, trenéra, významného právníka a později šéfa Realu, který klub na přelomu 40. a 50. let zachránil a následně z něj udělal ikonu světového fotbalu. Mezi jeho díla patří i impozantní stadion, stojící na významné madridské třídě Castelana. Když jsem se díval do Google Earth, zjistil jsem, že stadion stojí skutečně téměř ve středu města. Zvenku má pavlačovitý rys, v rozích stojí charakteristické bílé věže, symbolizující neonový znak klubu. Stadion byl otevřen v roce 1947, měl dlouhá léta pověst nejmodernějšího a Real v čele s di Stéfanem a Puskásem zde zažil nejslavnější éru. Nyní ale stárne, jeho více než 100tisícová kapacita byla snížena přebudováním na všechna místa k sezení a Real už delší dobu zvažuje stavbu nového objektu. Moc dobře si ale uvědomuje, že Santiago Bernabeu je historický kousek, bez kterého si žádný věrný fanoušek Real Madrid nedokáže představit.

8. Stade de France, Paříž

Kapacita: 80 000 míst

Na místě, kde kdysi stávala plynárna, vyrostla aréna, připomínající svým tvarem létající talíř. Říká se o ní, že je druhou katedrálou pařížského předměstí Saint Denis na dohled od místní dominanty – baziliky s hroby francouzských králů. Stade de France otevřel v lednu 1998 tehdejší prezident Jacques Chirac. Krásná stavba stála v přepočtu 15 miliard korun a téměř z poloviny na ni přispěl stát. Každý Francouz tedy jako by dal 100 korun. Stadion připomíná stavebnici s mnoha posuvnými částmi tribun. Dá se upravit na pět variací: pro fotbal, ragby, atletický mítink, koncert a komorní produkce. Každá úprava potřebuje svůj čas, třeba vysunutí atletického oválu trvá čtyři dny. Hrálo se zde finále mistrovství světa 1998, či finále Ligy Mistrů 2006. Stadion leží v Saint Denis, okrajové čtvrti Paříže a obepíná ho prstenec dálnic. Při velkých akcích je trochu problém s parkovacími místy, kterých tu najdete polovinu v porovnání s amsterdamskou Arenou. Diváci se sem ale mohou dostat nejen autem, ale i metrem, nebo lodí po Seině.

9. Old Trafford, Manchester

Kapacita: 56 000 míst

V průmyslové čtvrti, kde není daleko k továrním halám, najdete divadlo snů. Tak jednou nazval Bobby Charlton stadion, na němž se realizovaly všechny naděje a sny Manchesteru City. Už v roce 1910 tu stály pro obchodníky první soukromé lóže na světě. Old Trafford je v lecčems dominantní. Skleněným průčelím stadion připomíná pražskou Spartu, ale tu největší nádheru najdete uvnitř. Přitom po válce byl hotovou ruinou se zbytky ohořelých tribun, které zničily německé bomby. Dnes tu kromě jiného najdete vyhlášené muzeum se spoustou fotografií, fotbalových rekvizit a dalších věcí. Třeba s kabinou pro spíkra, kde si sami okomentujete svojí oblíbenou akci United z vybraného utkání. Nebo si na virtuálních obrazech sami okusíte, jak si připadají hráči na trávníku při utkání a jak je vše vidět z ptačí perspektivy.

10. AOL Arena, Hamburk

Kapacita: 51 000 míst

Provoz nového stadionu v Hamburku byl slavnostně zahájen v září roku 2000, přátelským mezistátním utkání domácího Německa proti Řecku. Kapacita 51 000 míst se dá pro bundessligové zápasy zvýšit až o pět tisíc míst. Hamburská aréna je jednou z nejmodernějších v celé Evropě a UEFA ji klasifikuje jako pětihvězdičkovou, tudíž nejlepší. Vyrostla na místě starého stadionu ‘‘Volkspark‘‘ a práce na jeho výstavbě byly zahájeny v roce 1998. Kompletní výstavba nakonec vyšla v porovnání s ostatními stadiony poměrně lacině – 97 milionů euro (přibližně 2,9 miliardy korun). Svá domácí utkání zde hraje prvoligový Hamburger SV, který z většiny výstavbu financoval.

11. Nou Camp, Barcelona

Kapacita: 98 000 míst

Pýcha Katalánska, největší stadion v Evropě a patrně také s největšími tribunami, jež prudce stoupají k nebi. Mají už pět pater, která se postupně přistavovala s každou významnou akcí: třetí patro vyrostlo pro MS 1982, další dvě pro olympiádu o deset let později. Připadáte si jako v letadle a hráči na trávníku jsou mravenci. Proto je možná větší zážitek z atmosféry než ze sledování fotbalu. Stadion byl otevřen v září 1957 a financován částkou 66 milionů peset výhradně od členů klubu. Leží v zahradní části na západním okraji Barcelony, je to celý komplex s několika halami i pro basketbalisty, házenkáře a další sportovce. Nou Camp nabízí vše, i kapli, v níž se mohou hráči před zápasem pomodlit. Zvláštností jsou obrovské rozměry hřiště, bývá o 4 až 6 metrů širší než jinde, takže každý tým, který sem jede, si chystá speciální taktiku. Na spadnutí je velká rekonstrukce, která kdyby byla hotová již před psaním tohoto článku, stadion by se umístil mnohem výše.

12. Stadio Giuseppe Meazza, Milán

Kapacita: 85 700 míst

Překrásná stavba stojí téměř na planině. Jako když vesmírná loď přistane na Měsíci. Původně nesla název San Siro podle tamní čtvrti, ale později ji přejmenovali podle italské fotbalové legendy. Hrálo zde AC, po válce se přidal i Inter. Před mistrovstvím světa 1990 došlo k rozsáhlé přestavbě. Kolem stadionu vyrostly spirálovité věže, které slouží jako schodiště, na nichž se postavilo nejvyšší patro tribun. Jde o architektonický skvost, jehož dojem kazí poslední dobou oprýskávající omítka. Některá místa stadionu jsou kvůli tomu uzavřená. V hledišti jsou rozmístěné obrazovky, velkoplošná je nad hrací plochou a téměř nepřetržitě tu běží přenos ze zápasu. Dokonalé, možná až na škodu – ruší to sledování zápasu v reálu. Nevýhodou je nekvalitní trávník, kterému chybí čerství vzduch.

13. Westfalenstadion, Dortmund

Kapacita: 68 600 míst

Vestfálský stadion nabízí fanouškům vše, co žádají: pohodlí, bezpečnost, dokonalý servis i možnost se vyřádit.Jižní tribuna, která pojme 25 000 fanoušků a je nejobjemnější na kontinentu, je totiž udělaná i pro stojící diváky. Tady je pravý kotel, odsud se rozléhají proslulé chorály a sem běželi hráči, když zvedali mohutný talíř pro ligového šampiona. Není divu, že Borussia Dortmund má po Bayernu a Allianz Aréně nejvyšší návštěvy v Bundesslize a ročně přijde přes milion diváků. V létě 1998 došlo k neobvyklé události, při instalaci vyhřívaného trávníku našli dělníci nevybuchlou pětisetkilovou pumpu z války, kterou museli pyrotechnici zlikvidovat.

14. De Kuip, Rotterdam

Kapacita: 51 000 míst

Místo finále mistrovství Evropy 2000 i vítězství domácího Feyenoordu ve finále Poháru UEFA 2001. De Kuip znamená v překladu umyvadlo a tomu odpovídá i tvar stadionu. Spodní tribuny stoupají pozvolněji, diváci mají pocit, jako by zápas sledovali u jednoho velkého stolu, jsou si bližší. Atmosféra je proto spontánnější. Stadion byl postaven v roce 1937 a zrenovován v první polovině 90. let minulého století. Při znovuotevření tu hrála česká reprezentace proti domácím kvalifikaci o EURO 1996 a zápas skončil bezgólovou remízou. De Kuip má pověst jednoho z nejbezpečnějších fotbalových stánků: díky velkému počtu východů může do osmi minut zmizet všech 51 000 diváků. I díky tomu zde proběhlo už devět finále evropských pohárů. Největší přístavní město na světě má výborný stadion.

15. St. James‘ Park, Newcastle

Kapacita: 52 200 míst

Původem nejstarší stadion severovýchodní Anglie, jehož základy stojí od roku 1880. Říkalo se mu Wembley severu. Dnes je typickou supermoderní arénou 21. století. Světlá konstrukce stadionu září mezi okolní zelení. Hlavní tribuna nese jméno Sira Johna Halla, který se zasloužil o novodobý rozkvět klubu. Před pár lety rozhodovalo městské referendum, zda se stadion nezbourá. Nakonec došlo k rekonstrukci. Vyřešen je i poslední problém – kapacita byla zvýšena na více než 50 tisíc. Mezi diváky občas sedává zpěvák Sting.

 

 


 

V Evropě nalezneme mnoho nádherných stadionů, snažil jsem se pro Vás vybrat ty, o kterých si myslím, že jsou nejlepší. Souhlasíte? Vyjádřete se v komentářích.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář