Jdi na obsah Jdi na menu
 
http://worldcupreports.mlblogs.com/photos/2nd_round_action/_41799960_italy91.jpg


Petr Čech. Hvězda celého světového fotbalu. Nikdo by neřekl, že tento pleňský rodák to dotáhne takhle daleko. Petr se narodil 20. května 1982 v Plzni. V mládežnických a dorosteneckých letech chytal za místní klub Plzně. jeho talentu si všimli i trenéři reprezentace do "15" a "16" let. Po evropském šampionátu "16", kde byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje, nastalo v létě 1999 rozhodování: zda zůstat v Plzni či se přesunout jinam. S vědomím, že v západočeské metropoli by se jen velmi těžko propracovával do prvoligového áčka dospělých, se rozhodnul kývnout na nabídku Blšan. Jak se později mnohokrát ukázalo, bylo přestupové laso hozené ze strany Chmelařů zlomovým okamžikem Petrovy kariéry.
Už Čechínův prvoligový debut za Blšany - 30. října 1999 a rovnou v kotli sparťanské Letné - jakoby předznamenal, že tenhle vytáhlý mladíček má před sebou obrovskou budoucnost. Ve své první sezóně u Severočechů toho sice v mistrovských duelech moc nenachytal, ale co bylo mnohem důležitější, jeho talent se rozvíjel. V další sezóně již hájil ligovou blšanskou branku v drtivé většině utkání. Mimo to pravidelně oblékal dres reprezentační osmnáctky, s níž na ME 2000 vybojoval čtvrtou příčku, a později i týmu do 20 let, se kterým se v létě 2001 zúčastnil v Argentině mistrovství světa této věkové kategorie.
V té době měl již Čechíno v kapse smlouvu s pražskou Spartou, která za služby devatenáctiletého brankáře neváhala zaplatit přes dvacet milionů korun. Když se totiž mistrovskému celku nepovedl start do ligového ročníku 2001/02, udělal trenér Hřebík změny na postu golmana. Petr šanci chytil za pačesy a Sparta v následujících 10 duelech ani jednou neinkasovala. Šňůra 903 minut bez obdržené branky se zapsala do rekordních análů první ligy. K tomu byl Čechíno součástí spanilé jízdy Letenských v Lize mistrů. Nebylo proto divu, že mu tyto výkony vynesly pozvánku do seniorské reprezentace. V baráži o MS 2002 byl sice ještě na střídačce, ale po příchodu trenéra Brücknera bylo jasné, že náš tým začne vsázet na dravé mládí. Na ME "21" se naše "lvíčata" probojovala až do finále, kde při penaltovém rozstřelu exeloval právě Petr Čech.
A naši získali nejcenější kov. Hrdiny závěrečného utkání turnaje si nemohli nepovšimnout skauti zahraničních klubů. A tak v červenci 2002 přestupoval Petr Čech do francouzského Rennes. Na první pohled se zdálo, že mohl Čechíno zamířit do některého ze slavnějších týmů, ovšem jak se později ukázalo, bylo Rennes v onen čas tou pravou volbou. V době přestupu dvacetiletý dlouhán strávil ve Francii celkem dvě sezóny (2002/03,2003/04), během nichž vyzrál po sportovní i lidské stránce. Z Čechovy rostoucí zkušenosti a vyhranosti těžil také nároďák, ve kterém dostal důvěru pro všechna kvalifikační klání o EURO 2004. Brücknerův výběr v nich ani jednou nepoznal hořkost porážky a mohl se ve finále radovat z postupu na mistrovství Evropy.

Přelomovým rokem byl z Petrova pohledu rok 2004. Hned na jeho počátku se totiž zrodil hráčův přestup do Chelsea FC. na ME v Portugalsku byl oporou týmu na jeho pouti za bronzovými medailemi a navíc byl po turnaji vyhlášen nejlepším gólmanem celého šampionátu. S touto vizitkou se v polovině července zapojil do přípravy Chelsea na novou sezónu Premier League. V prvních deseti ligových zápasech inkasoval český brankář pouze dvakrát... Jestliže rok 2004 byl nabitý významnými událostmi, ten následující svého předchůdce ještě předčil. Petr v jeho průběhu zvládl úspěšně válčit na obou frontách - na klubové i na reprezentační. V Premier League udržel v období mezi 18. prosincem 2004 a 12. únorem 2005 desetkrát po sobě nulu, což ve finále představovalo 1025 minut ligové neprůstřelnosti a nový rekord soutěže.
Do toho přibyly dvě cenné trofeje za prvenství v Ligovém poháru a zejména za triumf v celé lize!  S národním týmem proplul Čechíno úskalími kvalifikace o účast na mistrovství světa a po vítězství v baráži s Norskem se mohl se spoluhráči začít těšit na další start na "velkém" šampionátu. Všechny tyto týmové úspěchy podpořené stabilní Čechínovou formou a schopností podržet kolektiv ve zlomových momentech se odrazily v různých individuálních anketách, v jejichž popředí se rodák z Plzně objevil. Ať už to byl zisk Zlatého míče pro nejlepšího českého fotbalistu sezóny 2004/05 a 2005/2006 či zařazení do elitních jedenáctek Premier League a Champions League v hodnocení téže sezóny.
Počátek roku 2006 potom tato ocenění završil. Nejprve byl Big Pete zvolen Mezinárodní federací fotbalových historiků a statistiků nejlepším brankářem světa za rok 2005 a poté byl v Praze korunován králem českého fotbalu za uplynulý rok v anketě Fotbalista roku. V roce 2006 získal další titul s Chelsea. V Německu na MS patřil k nejhlavnějším postavám českého týmu, ale ani jeho skvělé výkony týmu nepomohli a ten vypadl už v základní skupině.

Videa:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář